اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان در اطلاعیه ای خواستار حفاظت و مراقبت از جنگل ها شد

به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان متن این اطلاعیه به این شرح است: با فرارسیدن فصل گرما و خشکی، زمینه برای بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مهیا می شود. این خطر از آن جهت اهمیت دارد که ناگهان عرصه های وسیعی از جنگل ها از بین می روند. آتش‌سوزی جنگل‌ها یکی از فجایع زیست‌محیطی به شمار می‌رود که هر از گاهی در یکی از جنگل‌های دنیا رخ می‌دهد و وسعت زیادی از جنگل را با خاک یکسان می‌کند.

جنگل های منطقه زاگرس به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز بودن، همواره نقش مهمی در جذب گردشگری منطقه داشته و زمینه ی مساعدی برای امرار معاش و فعالیت دامداران و کشاورزان محسوب می گردد. همچنین وجود جنگل ها و مراتع سرسبز در رفع آلودگی هوا تأثیر زیادی داشته، اما متأسفانه جنگل ها و مراتع آگاهانه یا ناآگاهانه دچار آتش سوزی گردیده و خسارات جبران ناپذیری به طبیعت و محیط زیست وارد می کند.

علل آتش سوزی در جنگل را می توان در گروه های ذیل تقسیم بندی نمود:

۱- حریق های عمدی که به وسیله انسان ایجاد می شود

۲- آتش سوزی در اثر بی احتیاطی

۳- آتش سوزی های خود بخود

آلودگی هوا، کاهش اکسیژن و شیوع بیماری های تنفسی، از بین رفتن پوشش گیاهی، ایجاد زمینه فرسایش سریع خاک، شیوع آفات و امراض گیاهی در مناطق سوخته شده و آسیب به محیط زیست از مهم ترین خساراتی است که در اثر آتش سوزی ها که بیشتر منشأ انسانی دارند به طبیعت وارد می شود. با آتش‎سوزی مراتع و جنگلها، ضمن از بین رفتن منابع طبیعی و زیستگاه‌های محیطی و محل زندگی حیات ‎وحش،  چهره ای نامناسب به طبیعت منطقه وارد می شود.

بهروز نجاتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان بیان نمود: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و خشک بودن اشکوب کف جنگل (گیاهان مرتعی-علفی) شرایط برای بروز آتش سوزی مهیا می شود لذا فراخوان می شود کلیه ی شهروندان از بر افروختن هر گونه آتش در محیط های طبیعی خودداری و در صورت نیاز حتماَ بعد از اتمام کار به خاموش نمودن آن به طور کامل اقدام نمایند و از روشن کردن آتش نزدیک درختان خودداری کنند. چرا که  وجود گیاهان خشک در منطقه و گرمای هوا دو عامل اصلی وقوع آتش سوزی در شهرستان می باشد.

درباره نویسنده

11251مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی