هشدار! معبد بردنشانده در معرض حفاران غیر مجاز

با توجه به این که قدمت این معبد تاریخی به ۲۵۰۰ سال می‌رسد اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان باید اهتمام بیشتری در حفاظت آن انجام دهد/جلیلی‌نیا توضیح داد: ما کم و بیش در بعضی روزها شاهد حفاری در این منطقه هستیم و معبد بردنشانده هیچ محافظ و نگهبانی ندارد.

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- غلامرضا جلیلی نیا سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان از وضعیت نابسامان «معبد بردنشانده» خبر داد. به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان جلیلی‌نیا اظهار کرد: متأسفانه به دلیل نبود حفاظت معبد بردنشانده این بنا در معرض حفاری غیرمجاز قرار دارد. وی گفت: با توجه به این که قدمت این معبد تاریخی به ۲۵۰۰ سال می‌رسد اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان باید اهتمام بیشتری در حفاظت آن انجام دهد.

جلیلی‌نیا توضیح داد: ما کم و بیش در بعضی روزها شاهد حفاری در این منطقه هستیم و معبد بردنشانده هیچ محافظ و نگهبانی ندارد. او خاطرنشان کرد: معبد بردنشانده و معبد سرمسجد دو آتشکده هستند که در قدیم ادیان مختلف در کنار هم در این معابد عبادت می‌کردند. البته در معبد سرمسجد یگان حفاظت وجود دارد اما معبد بردنشانده در مسیر جاده اندیکا است و به آن رسیدگی لازم صورت نمی‌گیرد.

این دوستدار میراث فرهنگی با بیان این که معبد برد نشانده نیاز به مرمت دارد اظهار کرد: این منطقه نیاز به کاوش و پژوهش دارد و اکنون که عشایر در حال کوچ کردن از این منطقه هستند منطقه خالی از سکنه است و محیط برای حفاران غیرمجاز مهیا می‌شود. وی همچنین گفت: از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان بابت افتتاح موزه مسجدسلیمان تشکر می‌کنیم و خواهشمندیم آثاری که مربوط به حوزه مسجدسلیمان هستند و در موزه‌های شوش و تهران نگه‌داری می‌شوند را به مسجدسلیمان بازگردانند چرا که مردم مسجدسلیمان خیلی علاقه‌مند به دیدن آثار گذشته‌گانشان هستند و گردشگران زیادی فقط برای دیدن این آثار به مسجدسلیمان می‌آیند.

درباره نویسنده

11251مطلب نوشته است .

One Comment on “هشدار! معبد بردنشانده در معرض حفاران غیر مجاز”

  • محمد رضا wrote on ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۳, ۱۱:۳۰

    متاسفانه اگر خیلی زود به این مسئله توجه ای نشان داده نشود باید فاتحه آثار تاریخی مسجدسلیمان را خواند.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی