تازه‌ترین اخبار از زلزله ۵.۷ ریشتری چلگرد
 پیگیری رئیس جمهور ‌از آخرین وضعیت زلزله‌زدگان/ دستور وزیر کشور برای رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان/ مصدومیت ۸ نفر در کوهرنگ و ۱۲ نفر در اندیکا تا این لحظه

 پیگیری رئیس جمهور ‌از آخرین وضعیت زلزله‌زدگان/ دستور وزیر کشور برای رسیدگی فوری به زلزله‌زدگان/ مصدومیت ۸ نفر در کوهرنگ و ۱۲ نفر در اندیکا تا این لحظه

رویش زاگرس: زمین ‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری، زمین مرز استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری – حوالی چلگرد را لرزاند. به گزارش پایگاه خبری رویش زاگرس پس از زلزله ۵٫۷ ریشتری در چلگرد استان چهارمحال و بختیاری، دو پس لرزه نیز اتفاق افتاده است.پس لرزه اول در ساعت ۶:۲۵ صبح و با بزرگی ۲٫۵ ریشتر و پس لرزه دوم ساعت ۹:۳۵ دقیقه صبح با بزرگی ۲٫۷ ریشتر چلگرد را لرزاند.

مصدومیت ۸ نفر در کوهرنگ در پی زلزله

محمد حیدری رئیس اورژانس چهارمحال و بختیاری و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: در زلزله صبح امروز دوشنبه دوازدهم مهرماه تعداد ۸ هشت مصدومیت به مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گزارش شد.

وی با اشاره به اینکه خسارات جانی مصدومان جزئی بود افزود: این هشت مصدوم در شهرستان کوهرنگ بودند که به مراکز درمانی همان شهرستان منتقل و تحت درمان سرپایی قرارگرفته و ترخیص شدند.

رئیس اورژانس چهارمحال و بختیاری و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تصریح کرد: تا این لحظه گزارش دیگری از مصدومیت شهروندان هیچ کدام از مناطق زلزله‌زده استان گزارش نشده است.

رئیس‌ جمهوری آخرین وضعیت زمین‌لرزه کوهرنگ را پیگیری کرد

‌‌استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: در تماسی از دفتر رئیس‌جمهوری، پیام آیت‌الله رئیسی برای پیگیری اقدامات انجام شده درخصوص زمین‌لرزه شهرستان کوهرنگ ابلاغ شد.همچنین وزیر کشور در تماس تلفنی آخرین وضعیت زمین‌لرزه شهرستان کوهرنگ را پیگیری کرد.

اقبال عباسی افزود: خوشبختانه براساس گزارش‌های اولیه تاکنون خسارت جانی بر اثر زمین‌لرزه شهرستان کوهرنگ گزارش نشده است اما تعدادی مصدوم گزارش شده است.هم‌اکنون ۲ گروه ارزیاب برای مشخص کردن میزان خسارت‌های زمین‌لرزه کوهرنگ در منطقه حضور دارند و تا ساعتی دیگر مسوولان استان هم به منطقه اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به لرزیدن استان‌های خوزستان و اصفهان بر اثر زمین‌‎لرزه شهرستان کوهرنگ یادآور شد: براساس ارتباط برقرار شده با خوزستان، مشخص شد وضعیت این استان شبیه چهارمحال و بختیاری است.

عباسی اظهار داشت: بخشی از استان اصفهان هم بر اثر زمین‌لرزه شهرستان کوهرنگ لرزیده اما در صورت بروز خسارت، به‌طور یقین میزان آن کمتر از خسارت در مناطق زلزله‌زده چهارمحال و بختیاری است.

زلزله به منازل روستایی اندیکا خسارت وارد کرد

امرالله نوذری فرماندار اندیکا گفت : زلزله صبح روز دوشنبه به برخی منازل روستایی این شهرستان خسارت وارد کرد.براساس گزارش ها و مستندات دریافتی منازلی که در بافت روستایی و سنتی این شهرستان قرار دارند در زمین لرزه صبح امروز دچار خسارت شده و چند نفر هم به صورت سطحی مصدوم شدند.

وی افزود : بررسی میدانی از سوی کارشناسان و تیم های ارزیاب آغاز شده و بعد از جمع بندی ، اطلاع رسانی می شود؛ ریزش در برخی ارتفاعات این شهرستان نیز گزارش شده است اما براساس گزارش های دریافتی تاکنون خسارت جانی ناشی از این زلزله دریافت نشده است.

۱۲ مصدوم در زمین لرزه اندیکا

‌خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه ‌متاسفانه بر اثر این زمین لرزه ۱۲ نفر مصدوم شدند که آسیب به ٨ نفر به دلیل ترس و فرار بوده است، گفت: ۴ هموطن دیگر نیز به دلیل ریزش آوار دچار مصدومیت شدند، خوشبختانه ۶ نفر از مصدومان پس از درمان از بیمارستان ترخیص و ۶ نفر دیگر در حال مداوا هستند.

 ۷ مصدوم پس از زلزله در شهرکرد

‌اورژانس چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: ‌تاکنون ۷ نفر در شهرکرد از ترس زمین‌لرزه و حین فرار مصدوم شده‌اند که همگی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

‌اورژانس هوایی شهرهای اهواز، شهرکرد، خرم‌آباد، بروجرد و الیگودرز در آماده‌باش قرار گرفتند.‌

اعزام تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده کوهرنگ

‌خسرو کیانی، سرپرست مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری با اعلام اینکه ‌یک گروه امدادی ارزیاب اولیه با هماهنگی فرمانداری کوهرنگ به منطقه زلزله زده مرز بین این استان و استان خوزستان اعزام شد، گفت: تاکنون گزارش موثقی در خصوص خسارت زلزله صبح امروز در حوالی شهر چلگرد گزارش نشده است.

وی افزود: از آنجا که منطقه کوهستانی است و جمعیت کمی در این منطقه ساکن است احتمال اینکه خسارت سنگینی به بارآمده باشد وجود ندارد و امید می‌رود تلفات جانی نیز در پی نداشته باشد.

آمادگی اورژانس خوزستان‌

‌مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  گفت‌: در پی زلزله بامداد امروز این مجموعه به حالت آماده باش در‌آمد‌.

عارف اصل شرهانی افزود‌: اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق در معرض خطر خوزستان ، آمادگی ۲۱ دستگاه آمبولانس ، ۳ دستگاه اتوبوس، تیم واکنش سریع ، آماده باش ۳ فروند بالگرد اورژانس و رصد از طریق eoc از جمله اقدامات اورژانس استان در شرایط مقابله با خطرات زلزله بامداد امروز است.

وی گفت‌: هم اکنون جلسه اضطراری در بخشداری اندیکا و اعزام تیم ارزیاب فوریتهای پزشکی به قلعه خواجه در حال انجام است.

 خسارت زلزله به برخی منازل در ‌شهرستان کوهرنگ

مرتضی زمانپور فرماندار کوهرنگ نیز با اعلام اینکه ‌بزرگی این زمین‌لرزه منجر به ورود خسارت به برخی خانه‌های روستایی و شهری در شهرستان شده است، گفت: تیم‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده و همه دستگاه‌های شهرستان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

وی با بیان اینکه تاکنون خسارت جانی ناشی از این زمین‌لرزه گزارش نشده است اما خسارت‌هایی به مناطق شهری و روستایی وارد شده که در حال ارزیابی و برآورد خسارت‌ها هستیم، اظهار داشت: بزرگی زمین‌لرزه به حدی بوده است که در تمامی شهرستان احساس شده و برخی مردم مناطق روستایی و شهری از خانه‌های خود خارج شده‌اند.‌

اورژانس:  تاکنون گزارش مصدوم زلزله نداشته‌ایم‌

خالدی‌ سخنگوی اورژانس کشور با اعلام اینکه ‌ زمین لرزه‌ به بزرگی ۵٫٧ ریشتری در عمق ١ کیلومتر در استان خوزستان محدوده شهر اندیکا اتفاق افتاده است، گفت: بلافاصله آماده باش اورژانس کشور به مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه تاکنون ١۵ دستگاه آمبولانس، ۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ناوگان هوایی اورژانس در  خوزستان، شهرکرد و خرم آباد و بیمارستان مسجد سلیمان در حال آماده باش قرار گرفتند، افزود: تاکنون ۶ روستا مورد ارزیابی قرار گرفتند که در این ۶ روستا مصدومی نداشتیم.

خالدی با بیا‌ن اینکه با توجه به گستردگی و پراکندگی جمعیتی در محدوده اندیکا استان خوزستان ارزیابی زمان‌بر است، تصریح کرد: زمین لرزه در زمانی رخ داده است که اکثر مردم هوشیار بودند و پیش بینی ما این است که تعداد مصدومان بالا نباشد.

خالدی تاکید کرد: ‌اورژانس کشور با تمام امکانات در حال آماده باش و پیگیری وضعیت مصدومان احتمالی زمین لرزه اندیکاست و امیدواریم اخبار خوشی در زمینه عدم خسارت جانی مخابره شود.

اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه

مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز با اعلام اینکه‌ هفت تیم زمینی و یک تیم هوایی در حال اعزام به مناطق زلزله‌زده خوزستان هستند، گفت: حدود بیست روستا تا این لحظه اعلام خسارت شده؛ اما از مصدومیت و تلفات انسانی گزارشی نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه تاکنون ۷ تیم ارزیاب از استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری به کانون زلزله در چلگرد اعزام و به استان های معین «اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد» اعلام آماده باش شده است‌، افزود: ‌مصدومیت دو نفر در روستای گراب از استان چهار محال و بختیاری گزارش شده که مصدومین به درمانگاه چمن گلی انتقال یافته‌اند.

ولی‌پور با بیان اینکه یک تیم امدادهوایی در اهواز هم برای اعزام در صورت نیاز آماده‌باش است، تصریح کرد: با توجه به گزارش مرکز EOC استان خوزستان مبنی بر کوهستانی بودن مناطق تاراز و دره شو، کوه هم در این منطقه ریزش کرده است.

خوزستان ‌در‌ آماده‌باش قرار داد‌

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اعلامم اینکه ‌این زمین لرزه به بزرگی ۵٫۷ ریشتر  مابین قلعه خواجه در اندیکا خوزستان و چهلگرد در استان کهگیوله و بویر احمد به وقوع پیوسته است، گفت: ‌بدین منظور به همه فرمانداری ها و دستگاه های امدادی و عملیاتی سراسر استان به منظور پیشگیری از هر حادثه احتمالی اعلام آماده باش شد.

وی با بیان اینکه گروه‌های ارزیاب نیز به نقاط مختلف برای بررسی هر گونه خسارت وارده اعزام شده‌اند، افزود: هنوز خبری از میزان خسارت نداریم.

درباره نویسنده

10269مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی