انجام جراحی pccl  جراحی سنگ مثانه از طریق برش کوچک پوستی برای اولین بار در مسجدسلیمان

انجام جراحی pccl  جراحی سنگ مثانه از طریق برش کوچک پوستی برای اولین بار در مسجدسلیمان

رویش زاگرس: دکتر ولی الله شرفی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان مسجدسلیمان در گفتگو با پایگاه خبری رویش زاگرس  از انجام جراحی pccl  جراحی سنگ مثانه از طریق برش کوچک پوستی برای اولین باز در مسجدسلیمان خبر داد. وی گفت این عمل توسط دکتر مهدی شاه میرزایی جراح و متخصص اورولوژی بر روی یک مرد ۴۰ ساله با موفقیت انجام و حال بیمار نیز مساعد است. دکتر شاه میرزایی نیز در گفتگو با خبرنگار ما در ارتباط با جزئیات این عمل گفت: جراحی pccl یعنی جراحی سنگ مثانه از طریق یک برش کوچک با کمک سونوگرافی برای اولین بار است که در مسجدسلیمان و دربیمارستان ۲۲ بهمن انجام می شود. وی ادامه داد: بیمار آقای ۴۰ ساله ای بود که به دلیل سنگ بزرگ مثانه، متحمل درد و رنج فراوانی بود، که پس از بررسی های اولیه کاندید جراحی PCCL  شد و خوشبختانه پس از انجام این عمل برای اولین بار در مسجدسلیمان، مثانه بیمار کاملا از سنگ پاک و بیمار به زندگی طبیعی خویش بازگشت.

دکتر شاه میرزایی ادامه داد: جراحی percutaneous cystolithotripsy که به اختصار PCCL نامیده می شود، یکی از روش های نوین کم تهاجمی جراحی سنگ مثانه در دنیا می باشد که در مواردی مانند سنگ های بزرگ یا متعدد مثانه جایگزین عمل باز شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه پس از فراهم شدن امکانات جراحی سنگ کلیه از طریق پوست (PCNL) در اتاق عمل بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان ، این بار این جراحی تحت گاید سونوگرافی انجام و سنگ بزرگ ۳ سانتی متری کاملا شکسته و خارج شد و در نهایت برش یک سانتی متری پوست با یک بخیه بسته و بیمار با حال عمومی خوب مرخص شد. شاه میرزایی گفت: مزیت این روش نسبت به روش جراحی از طریق مجرا، عدم آسیب خرده های سنگ به مجرا و در نتیجه عدم ایجاد تنگی مجرا در آینده بدای بیمار است.

وی در پایان از ،خانم ها لعلی و اسکندری، تکنولوژیست های جراحی، دکتر مجید چاروسائی متخصص بیهوشی و خانم اسدی کارشناس بیهوشی که در این عمل با او همکاری داشتند تشکر و قدردانی نمود.

درباره نویسنده

10378مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی