مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت:
افتتاح احتمالی دو موزه مسجدسلیمان تا پایان امسال/ این موزه با هدف گردآوری، نگهداری، معرفی، پژوهش و آموزش قرار است نقش تاریخی شهر مسجدسلیمان در صنعت نفت ایران را در جهان معرفی کند

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت، از افتتاح احتمالی دو موزه مسجدسلیمان تا پایان امسال خبرداد.  به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان اکبر نعمت‌الهی، با اشاره به این‌که مسجدسلیمان قابلیت تبدیل شدن به شهر موزه را دارد، گفت: مسجدسلیمان به عنوان یکی از شهرهای قدیمی که نخستین چاه نفتی در آن حفر شد و به نفت رسید و به تبع آن تاریخچه نفت در مطالعات اولیه برای شهر موزه پیشنهاد شد، اما متاسفانه با توجه به توانمندی‌های موجود توان بازسازی همه شهر وجود ندارد.

به گفته وی، با نظر مشاوران طرح موزه‌های صنعت نفت، پنج نقطه در مسجدسلیمان به عنوان موزه شناسایی و تایید شد که اقدام‎های اجرایی آن در حال انجام است. نعمت‌الهی ادامه داد: از میان تاسیسات، ابنیه و مراکز مختلف و متعدد تاریخی صنعتی در مسجدسلیمان، پنج محوطه موزه‌ای شامل چشمه‌های نفت سی برنج، چاه شماره یک، نیروگاه برق تمبی، کارخانه تقطیر و پالایشگاه و کارخانه گوگردسازی انتخاب و مطالعات و طرح موزه‌ها بر اساس این مراکز تدوین شده است.

وی، با اشاره به موزه مرکزی نفت مسجدسلیمان گفت: این موزه با هدف گردآوری، نگهداری، معرفی، پژوهش و آموزش قرار است نقش تاریخی شهر مسجدسلیمان در صنعت نفت ایران را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های استخراج نفت در جهان معرفی کند.

به گفته مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت، انتظار می‌رود این موزه به کمک مکان‌های تاریخی دیگر شهر مسجدسلیمان تا سال آینده به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان خوزستان تبدیل شود.

وی، با بیان این‌که فضای موزه ترکیبی خواهد بود، ادامه داد: دو فضای باز و بسته برای موزه در نظر گرفته شده که در فضای باز این موزه واحدهایی همچون پالایشگاه نفت و کارخانه گوگردسازی و غیره وجود دارد.

نعمت‌الهی با اشاره به نیروگاه تمبی گفت: نیروگاه تمبی با بیش از ٩٠ سال قدمت از مدار تولید خارج شده و هم‌اکنون کار بازسازی و تجهیز کردن و محوطه‌سازی در حال انجام است که امیدواریم تا چند ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی اعلام کرد: منطقه تمبی در حومه مسجدسلیمان محل ایجاد نخستین نیروگاه تولید برق است که در جوار رودخانه‌ای به همین نام ایجاد شده است.

مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت، با اشاره به پروژه موزه نفت مسجدسلیمان، گفت: با توجه به این که نیروگاه تمبی تقریبا کامل و دست نخورده است، تکمیل و راه اندازی آن در اولویت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تاسیسات بی‌بیان یکی دیگر از مراکز شاخص موزه مسجدسلیمان است که تا زمان جنگ هم مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفته و در حال حاضر ساختمان اصلی موزه‌ها در این تاسیسات قرار گرفته و پیمانکار در حال ساخت آن است.

مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت، در ادامه به چاه شماره یک به عنوان قدیمی‌ترین و نخستین چاه نفت ایران اشاره کرد و گفت: موزه نخستین چاه در حال مرمت و بازسازی است و امیدواریم با تغییراتی که در آن صورت می‌گیرد، بتواند در سال آینده به عنوان یکی از بهترین و مستندترین موزه‌های نفتی کار خود را ادامه دهد.

وی، با اشاره به بازسازی و نگهداری دکل چاه گفت: وجود دیگ بخار، دکل و تجهیزات حفاری و تلمبه‌ها در محوطه موزه فضای مناسبی را برای ساخت یک موزه صنعتی منحصر به فرد و جذاب فراهم کرده است.

نعمت‌الهی ادامه داد: چشمه نفتی سی برنج از دیگر اماکن شناسایی شده برای موزه در مسجدسلیمان است که قدمت آن بسیار طولانی بوده و به صورت طبیعی نفت از آن خارج می‌شود و در دوران باستان از آن برای قیراندود کردن ابزارآلات استفاده می‌شده است.

به گفته وی، وجود چشمه‌های خودجوش نفت و تصاعد گاز در این منطقه از زمان باستان تاکنون بوده است.

مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت، با اشاره به تلمبه‌خانه دارخوین به عنوان یکی از اولین تلمبه‌خانه‌های نفت در مسیر مسجدسلیمان به آبادان، اعلام کرد: تلمبه‌خانه دارخوین نفت مسجدسلیمان را به آبادان برای پالایش منتقل می‌کرده و در دوران دفاع مقدس یکی از مقرهای نیروهای نظامی محسوب می‌شد.

وی ادامه داد: قرار داشتن در مسیر اصلی ارتباط شمال به جنوب کشور، وجود چاه‌های متعدد نفت، بقایای نیروگاه اتمی، قدیمی‌ترین تلمبه‌خانه‌ نفت خاورمیانه، رودخانه  کارون، نخلستان‌ها و فاصله کمتر از ۲۵ کیلومتری تا مرز ایران و عراق، از جمله ویژگی‌های دارخوین است.

نعمت‌الهی، با اشاره به این‌که تلمبه‌خانه دارخوین در دوران جنگ به عنوان قرارگاه و پادگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اعلام کرد: دیوار نوشته‌ها و یادگارهای به جا مانده دوران دفاع مقدس در همه جای این تلمبه‌خانه دیده می‌شود که با همت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در حال بازسازی و نگهداری است و به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم رسیده است.

درباره نویسنده

10207مطلب نوشته است .

One Comment on “مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت:
افتتاح احتمالی دو موزه مسجدسلیمان تا پایان امسال/ این موزه با هدف گردآوری، نگهداری، معرفی، پژوهش و آموزش قرار است نقش تاریخی شهر مسجدسلیمان در صنعت نفت ایران را در جهان معرفی کند

  • mis wrote on ۷ دی, ۱۳۹۵, ۱:۵۲

    اخه  اقای محترم مسجدسلیمان که بزرگترین موزه جهانه با طول29کیلومتر،ما هر روز داریم تو این موزه زندگی میکنیم،موزه چی میخوای درست کنی،ی خورده به فکر ابادانی شهر کنید ما که همه تو موزه نفت داریم زندگی میکنیم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی