حجت الاسلام حاجتی: امام تنها خدا را به رسمیت می شناخت نه کدخدا را

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- نویسنده کتاب «عصرامام خمینی» با تاکید بر این که امام خمینی هیچ گاه در مقابل استکبار سرخم نکرد، گفت: امام خمینی تنها خدا را به رسمیت می شناخت نه کدخدا را. به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان حجت الاسلام والمسلمین حاجتی ، یکی از مولفه های اصلی راهبرد حضرت امام(ره) در طراحی، استمرار و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی را استکبار ستیزی نام برد و گفت: یکی از نکات بسیار برجسته رفتار سیاسی امام، آمریکا ستیزی و ستیز با صهیونیسم بین المللی بود و وقتی به سابقه قیام حضرت امام به سال های پیش و پس از انقلاب اسلامی مراجعه کنیم این واقعیت را می توانیم به صورت مشهود، ملموس و عینی از سیره حضرت امام، سخنرانی ها و نامه هایشان برداشت کنیم. وی افزود: وقتی به ابتدای قیام امام و حوادث آن زمان مراجعه می کنیم به یک نکته بسیار مهم، چشم گیر و قابل دقت برخورد می کنیم و آن این است که موضع گیری های امام(ره) نسبت به آمریکا و استکبار بسیار شدید اللحن تر از موضع گیری های ایشان علیه پهلوی بود.

حجت الاسلام والمسلمین حاجتی یادآور شد: سخنرانی معروف امام در سال های ۴۲ و ۴۳ که منجر به تبعید حضرت ایشان شد، همواره تبیین خیانت های آمریکا به عنوان یک هدف ثابت برای حملات و افشاگری های بسیار مهم امام قرار داشت؛ لذا نکته ای که باید مورد تاکید قرار بگیرد این است که دکترین و سیاست راهبردی امام نفی استکبار جهانی و در راس آن ها آمریکا بوده است.وی گفت: سیاست راهبردی امام برای بناگذاری انقلاب اسلامی، به ثمر رساندن آن وبعد حراست از دستاوردهای آن را بر چند رکن رکین بنا شده بود که یکی از آن ها استکبار ستیزی و آمریکا ستیزی بود. امام جمعه موقت اهواز افزود: یکی از شاخصه های ادبیات سیاسی امام این بود که امام از آمریکا تعبیر به شیطان بزرگ می کرد. امام از این قبیل واژگان نسبت به تبیین ذات آمریکا و قدرت های استکباری استفاده کردند که این گونه تعابیر ریشه در کتب مقدس دارد. یعنی حتی برای نصارا و مسیحیان نیز قابل درک است که این نکته بسیار مهمی است. وی گفت: موضع گیری امام نسبت به آمریکا در واقع علیه یک کشور و یک نظام سیاسی نبود بلکه خاستگاه موضع گیری امام در ماهیت آمریکا نهفته بود…

حجت الاسلام والمسلمین حاجتی با اشاره به این که دکترین سیاسی و راهبرد سیاسی حضرت امام مبتنی بر بینش عرفانی ایشان بود، ادامه داد: امام آنچنان خاستگاهش با خاستگاه آیات قرآنی یکی شده بود که می توانیم بعضی از جمله های ایشان را به عنوان معانی آیات قرآن قرار دهیم مخصوصاً در بعدی که امام می فرمایند آمریکا شیطان بزرگ است. حجت الاسلام والمسلمین حاجتی تصریح داشت: امام تنها خدا را به رسمیت می شناخت نه کدخدا را و این باعث شد که مرتب و پی در پی استکبار ستیزی یکی از رکن های ثابت فرمایشات امام باشد. امام جمعه موقت اهواز با بیان این که مذاکره با آمریکا نتیجه برد- برد نخواهد داشت، گفت: تیم مذاکره کننده باید تنها برای پیروزی قدم بردارد و در مقابل آنان احساس ضعف نکند چراکه اگر چنین شود آنان بر ما متجری می شوند. وی همچنین در مورد میزان پایبندی تیم مذاکره کننده به خط قرمزها گفت: تیم مذاکره کننده باید به خط قرمزهایی که امام حاضرمان ترسیم کرده اند پایبند باشد. امروز هر نگاه و صدایی که سیره امام حاضر را از سیره امام راحل جدا کند نگاه خیانت آمیز است. حضرت آقا یک نسخه از امام خمینی (ره) است و با صراحت می توانیم بگوییم که خامنه ای، خمینی دیگر است.

حجت الاسلام والمسلمین حاجتی تاکید کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای باید این را بداند که خود را با رهنمودهای رهبر انقلاب هماهنگ کند چراکه سعادت ملت در این رهنمودها نهفته است و نباید ذره ای از آن خط قرمزها تخطی کنند. وی افزود: اگر آقا فرمود نظر منتقدین را بخواهید باید نظر منتقدین را جویا شوند. اگر آقا فرمود تاخیر در مذاکرات اشکال ندارد باید با همین رویکرد به مذاکره بروند. اگر حضرت آقا تاکید کردند که من به آمریکایی ها خوشبین نیستیم آن ها هم باید مبنا را بر عدم خوشبینی بگذارند آمریکایی ها در این مذاکرات به دنبال یک توافق برد- برد نیستند. آمریکایی ها فقط و فقط به فکر این هستند که بر منافع خودشان در منطقه بیشتر از گذشته تسلط یابند. امام جمعه موقت اهواز با بیان این که امام خمینی(ره) از سیرت آمریکا پرده برداری کرد و واقعیت آمریکا را نشان داد، اظهار داشت: تیم مذاکره کننده نباید زیاده خواهی های آمریکایی ها را بر بتابد. بنابراین توصیه ما به عزیزان این است که فرمایشات امام و رهنمودهای رهبری را جدی بگیرند….

حجت الاسلام والمسلمین حاجتی یادآور شد: توافق خوب این است که حقوق هسته ای ما حفظ شود عزت ما حفظ شود فردو، نطنز و اراک تعطیل نشود. به هیچ وجه نباید خود را دچار بازرسی های بی حد و حصر کنیم ولو آنکه به مصاف دشمن برویم. … وی گفت: مذاکرات هسته ای ماهیت آمریکا را باردیگر آشکار ساخت، گفت: تنها یک ماه بعد از توافق ژنو دوباره تحریم هایی را علیه ما اعمال کردند و هنوز هم برای ما خط و نشان می کشند…

مرجع/ مهر

درباره نویسنده

10207مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی