کتاب های”روایت نفت”و”کاربردهای نفت و گاز در ایران باستان”به چاپ دوم رسیدند

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- تاریخ ایران؛خصوصاً در مقطع معاصر،بسیار متاثر از وجود نفت و گاز در این سرزمین بوده و بسیاری از رویدادهای تاریخی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران مرتبط با این سیال منبع انرژی اند.

کتاب های؛”روایت نفت”و”کاربردهای نفت و گاز در ایران باستان”از جمله آثار فرشید خدادادیان، محقق و پژوهشگر تاریخ هستند که در این زمینه منتشر شده اند و نه تنها به موضوع نفت در روزگار معاصر، بلکه به کاربردهای این سیال در روزگار باستان نیز اشاره دارند.

“روایت نفت”در ۲۶۸ صفحه و منقسم به چهل و چهار مقاله،به موضوعاتی همچون؛قرارداد دارسی و آغاز عصر نفت در ایران،شکل گیری شرکت-شهرهای نفتی در جنوب غربی ایران،نفت ایران در جنگ های اول و دوم جهانی،ملی شدن نفت و حوادث سالهای ۱۳۲۹ تا۱۳۳۲ و کودتای بیست و هشتم مرداد و نهایتاً شکل گیری کنسرسیوم نفتی در ایران اشاره دارد.

چاپ نخست این کتاب در سال ۱۳۹۰ منتشر و انتشارات روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران،دومین چاپ این کتاب را نیز در قطع وزیری در۱۳۹۳ منتشر نموده است.

“کاربردهای نفت و گاز در ایران باستان”دومین اثری است که در سال جاری از مولف به چاپ دوم رسیده و به علاقمندان تاریخ ارائه شده است.

این اثر،بعنوان نخستین اثر مستقل به زبان فارسی در زمینه موضوع تحقیق،نگاهی جدید به موضوع نفت را ارائه می دهد و با مطالعه این اثر،خواننده متوجه خواهد شد که تاثیر نفت و گاز در تاریخ و زندگی ایرانیان محدود به روزگار معاصر نبوده بلکه از دوران باستان کمابیش در زندگی ایشان موثر بوده است.

“کاربردهای نفت و گاز در ایران باستان”در دویست و بیست هشت صفحه بصورت مصور و در قطع وزیری به چاپ دوم رسیده است و پیش از این،چاپ نخست آن توسط انتشارات روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۸۹ منتشر شده بود.

مولف در تهیه این اثر از یکصد و سی منبع ایرانی و خارجی بهره برده و در جستجوی این کاربردها علاوه بر کار کتابخانه ای به تحقیق میدانی در مناطق دارای مظاهر طبیعی نفت و گاز در استانهای مختلف کشور و همچنین موزه ها و محوطه های باستانی داخلی و خارجی همچون؛شهر سوخته زابل،زیگورات چغازنبیل، آتشکده های باکو در کشور آذربایجان و همچنین بخش ایران موزه بریتانیا در لندن را مورد بازدید قرار داده است.

فرشید خدادادیان، فارغ التحصیل رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد، روزنامه نگار و فعال حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و دانش آموخته مدرسه ایرانی دانشگاه جورج میسون امریکا در رشته اقوام و اقلیت های دینی است و علاوه بر این دو کتاب آثار دیگری همچون؛”مسجدسلیمان، نیم قرن چپاول(۱۳۸۰)،”پارسوماش، پایتخت گمشده ایران(۱۳۸۱)و”جستارهای کوتاه بر تاریخ بلند نفت در ایران”(۱۳۸۹)را منتشر نموده است.

این محقق تاریخ،همچنین دارای مقالات علمی متعدد در نشریات معتبر داخلی و خارجی و سخنران مدعو در همایش های مختلف،از جمله سمینار یکصد سالگی نفت ایران و خاورمیانه در دانشگاه کلن در کشور آلمان(۲۰۰۸میلادی)است.

درباره نویسنده

10378مطلب نوشته است .

One Comment on “کتاب های”روایت نفت”و”کاربردهای نفت و گاز در ایران باستان”به چاپ دوم رسیدند”

  • سجاد wrote on ۲۰ مرداد, ۱۳۹۳, ۱۶:۲۸

    نبریک

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی