بیش از ۲۰ مدیر پروازی در مسجدسلیمان مشغول به کار هستند/ بحث مدیران پروازی همیشه مورد انتقاد مردم و بسیاری از نخبگان در مسجدسلیمان بوده است / اگر چه قانون تنها شهرداران و اعضای شورای شهر را بر اساس تبصره ۴ ماده ۸۰ ملزم به سکونت خود و اعضای خانواده در محل خدمت کرده است و برای دیگر مدیران این الزام را نیاورده است اما هر مدیری که حاضر نمی شود اعضای خانواده اش میان مشکلات محل خدمتش زندگی کند، قطعاً نمی تواند درک صحیحی از معضلات و مشکلات پیرامون خود داشته باشد!

بیش از ۲۰ مدیر پروازی در مسجدسلیمان مشغول به کار هستند/ بحث مدیران پروازی همیشه مورد انتقاد مردم و بسیاری از نخبگان در مسجدسلیمان بوده است / اگر چه قانون تنها شهرداران و اعضای شورای شهر را بر اساس تبصره ۴ ماده ۸۰ ملزم به سکونت خود و اعضای خانواده در محل خدمت کرده است و برای دیگر مدیران این الزام را نیاورده است اما هر مدیری که حاضر نمی شود اعضای خانواده اش میان مشکلات محل خدمتش زندگی کند، قطعاً نمی تواند درک صحیحی از معضلات و مشکلات پیرامون خود داشته باشد!

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/سعید مرادی: استفاده از واژه مدیران بومی، غیر بومی و یا مدیران پروازی در سال های اخیر بحث داغ فعالان و کنشگران سیاسی- اجتماعی در شهرستان مسجدسلیمان بوده است. بر اساس تحقیقات و پژوهش های علمی مهم ترین شاخص انتخاب یک مدیر شایستگی ست، نه بومی بودن! البته طبیعی ست که در شرایط برابر انتخاب مدیران بومی با توجه به احساس تعلق و شناخت بیشتر از حوزه ماموریت محاسن و مزایایی دارد اما صرف بومی بودن نمی تواند ملاک قرار بگیرد…

متاسفانه در شهرستان مسجدسلیمان شاهد هستیم بعضی مدیران پس از انتصاب حاضر نشده اند خانواده خود را به مسجدسلیمان بیاورند و همین باعث شده است هر روز به بهانه های مختلف همچون ماموریت، سرکشی به پروژه ها و… در کنار خانواده بودن را بر حضور در اداره تحت امر خود ترجیح دهند که اصطلاحاً چنین مدیرانی را مدیران پروازی می خوانند. بحث مدیران پروازی بحث امروز و دیروز نیست اما یکی از مباحث چالش برانگیز و قابل تأمل که همیشه مورد انتقاد مردم و بسیاری از نخبگان قرار گرفته است بحث مدیران پروازی ست. در ادبیات سیاسی مدیران پروازی، به مدیرانی گفته می شود که پست مدیریتی شان در یک شهر و خانواده اشان جای دیگر زندگی می کنند بدون در نظر گرفتن بومی بودن یا غیر بومی بودن آنان، که مصداق این اصطلاح در مسجدسلیمان به وفور یافت می شود. در تحقیقات به عمل آمده سایت باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان بیش از ۲۱ مدیر پروازی در این شهرستان مشغول کار هستند که در میان آن ها روسای ادارات، بانک ها، مراکز درمانی، دانشگاه، شرکت ها و… نیز به چشم می خورد و البته در این ارتباط سال گذشته نیز مطلبی نگاشته و به آن اشاراتی شده است که متاسفانه تا این لحظه نه تنها از تعداد آنان کاسته نشده است بلکه شاهد افزایش چنین مدیرانی نیز در سطح شهرستان بوده ایم…

از جمله معایب و مشکلات مدیران پروازی می‌توان به استفاده از خودروهای دولتی و مصرف روزانه سوخت و استهلاک آن ها، تفویض‌ اختیارات‌ غیرقانونی‌ به‌ زیردستان‌ برای‌ حل‌ و فصل‌ امور در غیاب‌ مدیران‌، خستگی و کسالت ناشی‌ از رفت‌ و آمدها و …. اشاره کرد. بعلاوه از آنجایی که مدیران پروازی معمولاً خانواده خود را به هر دلیل به محل خدمت خود نمی آورند، این موضوع باعث می شود تمام روزهای هفته را در منطقه ی محل خدمت نباشند و این بدان معنی است که مدیر مورد نظر، از تمام وقت خود برای خدمت به مردم بهره نمی برد و همین باعث می شود اثربخشی درستی در کاهش و یا رفع مشکلات آن شهرستان نداشته باشند. در حالی که شایسته‌سالاری، رشد و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال پایدار و توجه به اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب به قدری سنگین و کاربر است که نیاز به وقت گذاشتن کامل مدیر مربوطه دارد. اگر چه قانون تنها شهرداران و اعضای شورای شهر را بر اساس تبصره ۴ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال ۱۳۷۵، ملزم به سکونت خود و اعضای خانواده در محل خدمت کرده است و در آن آمده است اعضای شورای شهر می‌بایست بر سکونت یا عدم سکونت شهردار نظارت داشته باشند و برای راستی آزمایی اجرای این دستورالعمل مکانیزم و شاخص هایی همچون گواهی اشتغال به کار همسر و فرزندان تحت تکلف شهردار در محدوده شهر محل خدمت، گواهی آموزش و پرورش در خصوص اشتغال به تحصیل فرزندان تحت تکفل شهردار در مدارس یا مهد کودک‌های در محدوده شهر محل خدمت تعیین کرده است و برای دیگر مدیران این الزام را نیاورده است اما مدیری که حاضر نمی شود اعضای خانواده اش میان مشکلات محل خدمتش زندگی کند، چگونه می تواند درک صحیحی از معضلات و مشکلات پیرامون خود داشته باشد.

علی ایحال لازم باشد اسامی مدیران پروازی مسجدسلیمان منتشر تا مردم بدانند بهانه های پی در پی بعضی از این مدیران و توجیهاتی همچون جلسه، ماموریت و… به دلیل سرکشی به خانواده های خود است نه چیز دیگر…

امیدواریم مسئولین شهرستان نسبت به این مدیران غیر ساکن(دیر بیا و زود برو) تذکرات لازم را داده و با توجه به این که در شهرستان قحط الرجال نیست از نیروهای با تعهد کاری بیشتری استفاده نمایند.

درباره نویسنده

8394مطلب نوشته است .

۹ Comments on “بیش از ۲۰ مدیر پروازی در مسجدسلیمان مشغول به کار هستند/ بحث مدیران پروازی همیشه مورد انتقاد مردم و بسیاری از نخبگان در مسجدسلیمان بوده است / اگر چه قانون تنها شهرداران و اعضای شورای شهر را بر اساس تبصره ۴ ماده ۸۰ ملزم به سکونت خود و اعضای خانواده در محل خدمت کرده است و برای دیگر مدیران این الزام را نیاورده است اما هر مدیری که حاضر نمی شود اعضای خانواده اش میان مشکلات محل خدمتش زندگی کند، قطعاً نمی تواند درک صحیحی از معضلات و مشکلات پیرامون خود داشته باشد!”

 • mid wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۲:۳۰

  درود

 • ساسان wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۲:۱۲

  «بعضی مدیران پس از انتصاب حاضر نشده اند خانواده خود را به مسجدسلیمان بیاورند» نه عزیز دلم این قضییه درست نیست که فرموده اید. بلکه خانواده هاشون با مدیران محترم به مسجدسیلیمان نمی‌آیند!!!!
  کسی که زن و بچه‌اش نزدیکش نباشه نمی تونه فکر زن و بچه مردم باشه و فقط به رفاه و کمبودهای خانواده خودش فکر میکنه و درخواست‌های خانواده خودش. این معضل بزرگیه که گریبان مسجدسلیمان رو گرفته، آخه این‌ها چه حرکت مثبتی انجام داده‌اند غیر از بار مالی و مشکل برای مردم شهر، وای به روزی که مردم منتظر یه امضاء از ایشان باشند باید هفته‌ها طول بکشد. انتظار می‌رود آقای فرماندار به این مسئله ورود پیدا کند. یا دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان بازرسی، و دیوان محاسبات، و قوه قضائیه و…. آدم لایق و کاربلد هم بین مردم بومی هستند.

 • نورالدینوند wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۶:۱۶

  از فرماندار محترم جناب دکتر پاکدل می خواهیم این مسئله را پیگیری و برخورد کنند.

 • علیرضا wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۶:۲۲

  سلام آقای مرادی من از این مسئله خیلی تعجب کردم آیا واقعا بیش از ۲۰ مدیر پروازی در مسجدسلیمان وجود دارد!واقعا کسی که حاضر نیست فرزندانش در این شهر زندگی کند جطور میخواد درد این مردم رو درک کنه. ممنون از روشنگری که انجام دادید. الان دیگه وظیفه مسئولین شهرستان است که این مسئله را دنبال و نتیجه اش را به اطلاع عموم برسانند.

 • بهزاد wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۶:۳۶

  لطفا اسامی ان ها را منتشر کنید. یکی از اونا رو که من خودم می شناسم خونشون اهوازه هر وقت میریم اداره میگن ماموریت!!!!

 • بهروز wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۶:۳۷

  واویلا!!!!

 • کریمپور wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۶:۴۳

  با عرض سلام و ادب.متاسفانه معضل منتشر شده یکی از اصلی ترین مشکلات شهرستان مسجدسلیمان است. نیمی از مدیرانی که در مسجدسلیمان مشغول بکار هستند حاضر نمی شوند خانواده های شان در این شهر زندگی کنند. این ها دو دسته هستند یک دسته زمانی که مدیر شدند خانواده اشان جای دیگری زندگی می کرد و دسته دوم افرادی که یکی دو سال بعد از مدیریت خانه خود را به شهر دیگری بردند! در هر صورت هر دو دسته به اعتقاد من نمی توانند به این شهر کمک کنند و دقیقا نمونه مدیریت اشرافی و از بالا به پائین نگاه کردن است. امیدوارم فرماندار محترم این مسئله را به جد پیگیری کنند…

 • بهرام wrote on ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۳:۵۴

  ان شالله آقای پاکدل فرماندار پرتلاش شهرستان این مسئله را به جد پیگیری خواهند کرد

 • شهنی wrote on ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹, ۱۳:۵۹

  من مدیر می شناسم از پول بیت المال اینجا خونه کرایه کرده در حالی که خونه اصلیش وزن و بچه اش تو…. اهواز دارن زندگی می کنن چجور می خواهید بهش ثابت کنید؟!

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی