حاشیه نویسی بر وعده ریس جمهور مبنی بر جذب دو هزار مشاور جوان:
ضرورت وضع قوانین حمایتی همراه با ضمانت های اجرا

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/ محمد باقری: جمعیت جوان و مستعد و متعهد به امور اجتماعی کشور ،پس از شنیدن خبر تصویب جذب ۲۰۰۰نفر از خیل این قشر به عنوان مشاور و دستیار ادارات کل و فرمانداری ها همواره با بارقه هایی از امید مواجه شدند.هرچند این امید، توام با بیمی هایی از این دست بود که ریس جمهور محترم این خبر را در شرایطی و در ضیافت افطار خود با جمعی از جوانان و دانشجویان اعلام داده است که برخی از وعده های دولت یازدهم همچنان جامه عمل نپوشیده است.اما با برسی و مداقه بیشتر و پس از اعلام و تاکید استاندار محترم استان گیلان مبنی بر لزوم تدوین بخشنامه در راستای اجرای طرح مزبور،و اقدام برخی از فرمانداری های آن استان در معرفی مشاورین خود این امید به اقدام عملی پر رنگ تر گردید.

هر چند که اعتماد به نیروی جوان و متخصص در راستای نیل به جامعه ای مولد و پویا شعاری خوش آب و رنگ برای ایجاد هیجان اجتماعی می نماید که هر از گاه عده ای قصد بر مصادره آن در ایام انتخابات دارند، اما چنانچه در عمل و با نازک اندیشی به تاثیرات شگرف و عمیق آن در پیش برد با انگیزه جامعه نگریسته شود، بسیار موثر و حائز اهمیت خواهد بود.

در تاریخ معاصر ، نمونهء بارز این اعتقاد و اعتماد عملی،پیش بینی و فرمایش امام خمینی (ره)است که در شرایط نامطلوب و خفقان رژیم شاه فرمودند که “سربازان من ،در گهواره ها هستند.”و آن چه نیک آینده نگری ای بود. چرا که سالها بعد، همان نوزادان وقتی در دوران جوانی قرار گرفتند ،با جانفشانی های خود برای به ثمر نشستن انقلاب و پس از آن در دوران جنگ تحمیلی برای دفاع از انقلاب و آرمان های والایش ، پاسخی در خور  به اعتماد حضرت امام دادند.
با این همه جوانگرایی آنگونه که شایسته است در “اقدام و عمل” مسئولان اجرایی مشاهده نشده است. عدم برنامه ریزی جامع و صحیح برای استفاده از ظرفیت های علمی و عملی پسندیده از این سرمایه های الهی، آسیب های فراوانی به پیکره جامعه وارد آورده است. با اندک تامل در آمار میانگین سنی مرتکبین جرایم و اقدام کنندگان به خودکشی و بی مبالاتی های اخلاقی و اعتقادی، در خواهیم یافت که چه بسیار جرایم و ناهنجاری های اجتماعی  ناشی از ضعف در تدوین برنامه های همه جانبه برای کنترل و در مدار قرار دادن ظرفیت های والای نیروی جوان است.سوگوارانه باید گفت که در این بین چه استعدادهایی که به بی راهه رفته و چه نیروهایی نخبه ای که مهاجرت کرده و با این عمل خود پدیده نامبارک “فرار مغزها “را شکل و بسط داده اند.
اینجاست که ضمن قدردانی از این اقدام ستودنی ریاست محترم جمهور و با درک شایسته شرایط زمانی، بهتر آن است که طرح مذکور و اقدامات مشابهه آن هرچه سریعتر رخت عمل پوشیده و با ورود به حوزه تقنینی و تبدیل آنان به یک قانون لازم الاجرا، و همچنین با مد نظر قرار دادن قوانین حمایتی در این راستا ضمن تبیین کلیه ابعاد آن و توصیف نقشه راه،به وضع ضمانت های اجرایی خاص برای عدم اجرای دقیق استفاده از انگیزه و توان و دانش و بصیرت این طیف گسترده از نیروی انسانی پرداخته شود.

درباره نویسنده

8792مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی