وزیرآینده آموزش و پرورش دریافت دارند/ لازمه ارتقاء شأن معلمی توجه جدی به معیشت معلمان است

وزیر آینده آموزش و پرورش به عنوان متولی بیش از یک میلیون فرهنگی و قریب به سیزده میلیون دانش آموز باید به این نکته واقف باشد که هرگونه تغییرات بنیادین در نظام آموزش و پرورش مستلزم بازگرداندن شأن متناسب با جایگاه معلمی به این قشر فرهیخته است.

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/ محمدرضا مکوندی: مهم ترین تئوری های رشد و توسعه اقتصادی در جهان بر وجود انسان های دانش محور تأکید دارند که مبنای تربیت این انسان های دانا که در سایه خردمندی و توانایی های علمی مبنای ابداعات و اختراعات، خدمات،تکنولوژی های نوین و در نهایت تولید ثروت ملی قرار می گیرند را می بایست در یک نظام آموزشی پویا و بروز و برخوردار از معلمانی با انگیزه جستجو کرد.

اما چرا انتظاراتی که از نظام آموزشی کشور ما می رود همچنان با وجود معلمانی کار آزموده و مجرب محقق نشده است؟

چندحلقه مفقوده در این میان وجود دارد:

اولین و مهمترین حلقه مفقوده که در این میان وجود دارد، وزیر آینده آموزش و پرورش به عنوان متولی بیش از یک میلیون فرهنگی و قریب به سیزده میلیون دانش آموز باید به این نکته واقف باشد که هرگونه تغییرات بنیادین در نظام آموزش و پرورش مستلزم بازگرداندن شأن متناسب با جایگاه معلمی به این قشر فرهیخته است.

لازمه ارتقاء شأن معلمی نیز توجه جدی به معیشت معلمان است در حالی که دریافتی معلمان عموماً زیر یک میلیون و پانصد هزار تومان یعنی مبنای خط فقرمی باشد نباید از معلمی که درگیر انبوه مشکلات مادی و معیشتی است انتظار داشت ذهن مملو از نگرانی های گذران زندگی اش معطوف به همراهی با وزیر محترم در تحقق سند بنیادین تحول در نظام آموزش و پرورش باشد. تحقق این مهم یعنی بهبود وضعیت معیشتی معلمان مستلزم همراهی کامل دولت یازدهم با وزیر منتخب خواهد بود.

دومین حلقه مفقوده سیاست زدگی و نظام آموزشی و عدم مشارکت جدی معلمان در فرایند انتخاب مدیران و رؤسای مافوق خود می باشد معمولاً انتصابات در آموزش و پرورش با اعمال نظر نمایندگان و دیگر افراد ذینفوذ خارج از آموزش و پرورش است که به منظور گماردن افراد هماهنگ با خود تلاش می کنند و حتی مدیران توانمند را تحت همین فشارهای سیاسی از چرخه خدمت خارج می سازنند. در این میان به منظور کاستن از فشارهای سیاسی بر آموزش و پرورش بهتر است اراده معلمان در تفویض مسئولیت به همکاران دارای توانمندی های شغلی و صاحب وجهه از طریق هیأت امنایی شدن ادارات آموزش و پرورش و در نهایت شکل گیری فرایند انتخابات داخلی معلمان جهت انتخاب همکار واجد شرایط در مسند مدیر مافوق طبق شیوه نامه هایی اجرایی گردد.

در این میان پیامد ابتدایی این اقدام نه تنها کاهش فشارهای سیاسی بر معلمان است بلکه چون در فرایند انتخاب مدیر اداره معلمان خود را صاحب رأی می دانند مشارکت و همکاری معلمان با مدیر منتخب نیز تقویت قابل ملاحظه ای خواهدشد. و خرد جمعی معلمان نیز بر انتخاب بهترین ها دلالت خواهدکرد.

سومین حلقه مفقوده نیز نگاه سنگین امنیتی در تعطیلی کامل فعالیت های صنفی فرهنگیان در دولت قبلی است هیچ دلیلی وجود ندارد که مسئولان وزرات آموزش و پرورش در برابر کانون های صنفی معلمان موضع گیری نمایند بسیاری از کانون ها متشکل از معلمان متعهد بوده است که پیگیر مطالبات همکاران خود از طریق یک کار جمعی و صنفی یعنی کانون ها بوده اند کانون های صنفی می بایست بتوانند بدون هرگونه دغدغه امنیتی در چارچوب قوانین و تشکل های غیر دولتی منعکس کننده مطالبات فرهنگیان باشند و عاری از هرگونه فعالیت های مغایر با دستورالعمل های قانونی وزرات کشور و از جمله فعالت های سیاسی باشند. آیا وزیر آینده آموزش و پرورش که هنور مشخص نیست کیست می تواند این کاستی ها را به عنوان زیر بنای فعالیت های کیفی خود در وزرات آموزش و پرورش محقق سازد؟

درباره نویسنده

11250مطلب نوشته است .

۷ Comments on “وزیرآینده آموزش و پرورش دریافت دارند/ لازمه ارتقاء شأن معلمی توجه جدی به معیشت معلمان است”

 • بازنشسته آموزش و پرورش wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۲, ۱۳:۰۹

  جناب مکوندی عزیز ممنونم از این که همیشه تلاش می کنید درد قشر فرهنگی را به گوش مسئولین برسانید. امام چه سود که به تنها قشری که توجه ای نمی شود قشر فرهنگی ست.

 • باقري wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۲, ۱۳:۴۳

  همه مشاغل از هم بدترند. فعلا که حقوق های همه زیر خط فقر. حتی همون شرکت نفتی هایی که یه زمانی از رییس جمهور هم خودشون رو بالاتر می دیدن حالا بیا وضعوشون رو ببینید .به هر حال بازم خدا پدر محمد رضا رو بیامرزه که همیشه از قشر فرهنگی دفاع می کنه.

 • نظرپور wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۲, ۱۳:۴۵

  آقای مکوندی دستت درد نکنه . همیشه مقالات شما خواندنی ست. ممنون از توجه شما

 • حموله wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۲, ۱۴:۰۳

  آقای مرادی دست شما درد نکند. لطفا مطالب اینچنینی که به صورت تخصصی به معضلات می نگرد را بیشتر استفاده کنید. ممنونم از سایت پربارتان . انشالله همیشه موفق و پیروز باشی. از آقای مکوندی نیز به خاطر مطلب زیبایشان تشکر می کنم.

 • مهرابی wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۲, ۱۶:۲۶

  انشالله وزیر آینده را موظف کنند از روی این مقاله چندبار بنویسید تا بداند درد آموزش وپرورش چیه!! طرح تحول نظام بنیادین بدون توجه به معیشت و شان معلمان اجرایی نیست وبه خودشان زحمت ندهند

 • کیان wrote on ۵ شهریور, ۱۳۹۲, ۹:۲۶

  رفتگر محل ما بازنشسته شده با ماهی یک میلیون و هفتصد هزار تومان!!گل گفتی استاد مکوندی تا به معیشت و حقوق معلمان دولت رسیدگی نکند نباید انتظار توسعه دراین مملکت داشت……

 • نریمان wrote on ۵ شهریور, ۱۳۹۲, ۹:۳۰

  معلم بی انگیزه ……دانش آموز نا امیده بعد می خواهیم قدرت اول علمی منطقه بشویم….

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی