تشکیل کمیته بحران تب برفکی در مسجدسلیمان

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- رییس اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان از تشکیل کمیته بحران تب برفکی در این شهرستان خبر داد.به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان، بهروز نجاتی گفت: در پی درگیر شدن دام‌های اهلی به بیماری تب برفکی با پیشنهاد اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان، کمیته بحران شیوع تب برفکی در این شهرستان تشکیل جلسه داد.

وی افزود: بیماری تب برفکی یا بیماری پا و دهان یک بیماری به شدت واگیر ویروسی است که نشخوارکنندگان اهلی و وحشی را گرفتار می‌کند و به سادگی و سریع منتشر می‌شود. این بیماری در دام‌ها به دو شکل ایجاد بیماری می‌کند ولی نکته مهم بهداشت عمومی در تب برفکی این است که این بیماری تقریبا غیرقابل انتقال است .

نجاتی گفت: ویروس فوق تمایل زیادی به حمله به بافت پوششی دارد که پس از تکثیر در آنها و ورود ویروس به خون، بافت‌های فوق را مورد حمله قرار می‌دهد و سبب ضایعات بسیار شدید در تمامی بافت‌های موکوسی و پوششی از جمله دهان، سیستم تولیدمثل و تولید شیر و بافت پوششی دست و پا می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان ادامه داد: این بیماری ضایعات وسیعی به وجود می‌آورد که سبب کاهش شدید تولید شیر و گوشت و مرگ و میر ناشی از ورود ویروس به قلب (میوکارد) در دام‌های جوان می‌شود.

وی با اشاره به جلسه کمیته بحران تب برفکی در این شهرستان اظهار کرد: در این جلسه تصمیمات استراتزیک در خصوص پیشگیری و مقابله با وقوع این حادثه به صورت مدیریت یکپارچه ارگان‌های متولی، لزوم ایجاد زیر کمیته‌های مورد نیاز، همکاری ارگان‌های متولی در خصوص جمع‌آوری دام‌های غیرمجاز در کنار جاده‌ها، اطلاع‌رسانی در زمینه عدم خرید گوشت بدون مهر و برچسب دامپزشکی و پیگیری بیمه دام توسط ارگان‌های متولی تصویب شد.

درباره نویسنده

10978مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی