سقوط و به دام افتادن ۳ قلاده روباه در یکی از پیت های دکل حفاری مستقر در شهرستان مسجدسلیمان + تصاویر

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مسجدسلیمان از سقوط و به دام افتادن ۳ قلاده روباه در یکی از پیت های دکل حفاری مستقر در شهرستان مسجدسلیمان خبر داد. به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان نجاتی در این باره گفت: در این حادثه ۳ قلاده روباه که پس از سقوط در گودال پساب دکل حفاری ،به دلیل لغزنده بودن دیواره های آن قادر به خروج نبودند توسط مأمورین این اداره ،همچنین کمک تعدادی از افراد انجمن نگین ایران زاگرس شهرستان مسجدسلیمان و تعدادی از کارکنان شرکت پیرا حفاری نجات و به آغوش طبیعت بازگشت بهروز نجاتی اذعان نمود:

این اتفاق به وفور در گودال های حفاری مشاهده و در بسیاری از موارد منجر به تلف شدن گونه های حیات وحش می گردد و یکی از مهمترین مشکلاتی که صنایع نفت و گاز با آن مواجه هستند، آلودگیهای ناشی ازتخلیه پسماندهای حفاری در محیط زیست می باشد. بخشی از این پسماندها شامل بریده های ناشی از حفاری و بخش دیگر، سیال حفاری می باشد که توسط بریده ها جذب شده و همراه با آنها تخلیه می شود..

این امر باعث افزایش چشمگیر تاثیرات مخرب زیست محیطی این گونه عملیات ها در محیط های خشکی و دریایی شده است. قوانین زیست محیطی موجود نیز شرکتهای مربوطه را ملزم به کاهش اثرات منفی زیست محیطی این گونه عملیات ها کرده است ولی متاسفانه همانند سایر بخش های صنعتی در کشورمان، مشکلات زیست محیطی در پایین ترین درجه از اهمیت قرار دارند. با این وجود می توان با اجرای تمهیداتی ساده و کم هزینه نظیر استفاده از بریده ها در تهیه دوغاب، استفاده از سیال پایه مصنوعی، جداسازی سیال از بریده ها و … این اثرات نامطلوب و مخرب را کاهش داده و از صرف هزینه های بسیار بالا جهت جبران این آسیب ها در آینده جلوگیری نمود.

وی در پایان یادآور شد: در قانون اساسی ظرفیت مناسبی برای توسعه و صیانت از محیط زیست وجود دارد به گونه ای که تعرض به محیط زیست ممنوع اعلام شده، لذا نه تنها باید نگاه به محیط زیست را تغییر داد بلکه ساختارهای آن را باید گسترش داد تا عملیات خود را به درستی به سرانجام برساند.

IMG_20160112_103552-480x300IMG_20160112_102323

درباره نویسنده

10985مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی