شائبه انتخاباتی تغییر مدیران نفتی

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- طی یک ماه گذشته حدود پنج مدیریت در مناطق نفت‌خیز جنوب جابه‌جا شدند؛ در حالی این تغییرات در بزرگ ترین شرکت نفتی ایران صورت گرفته است که وزیر نفت طی بخشنامه‌ای به شرکت‌های اصلی و فرعی این وزارتخانه از مدیران نفتی خواسته است از جابه‌جایی مدیران بپرهیزند.

به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان به نقل از تسنیم، بیژن عالی‌پور؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ۱۴ آذر ماه جهانگیر پورهنگ را به‌عنوان “سرپرست” جدید شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون جایگزین مسعود باغبان کرد؛ این در حالیست که باغبان هم پیش از این به‌عنوان سرپرست منصوب شده بود.

همچنین عالی‌پور ۶ دی ماه در حکمی فرهاد فروتن را به‌عنوان “سرپرست” ساختار و بهره‌وری این شرکت منصوب کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ۱۰ دی ماه نیز در احکام جداگانه‌ای مشاور و رییس دفتر مدیرعامل و سرپرست بازرسی و رسیدگی به شکایات را در این شرکت منصوب کرد؛ بر این اساس مهرزاد شکیب به‌عنوان مشاور و رییس دفتر مدیرعامل و خدارحم محمدرضایی به‌عنوان سرپرست بازرسی و رسیدگی به شکایات مناطق نفت‌خیز جنوب منصوب شدند.

ابراهیم پیرامون؛ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز ۹ دی ماه طی حکمی مجید رضاپور را به سمت مدیر منابع انسانی این شرکت منصوب کرد.

بیژن نامدار زنگنه؛ وزیر نفت، طی بخشنامه‌ای شرکت‌های اصلی و فرعی وزارت نفت را از هرگونه تأثیرگذاری و یا شائبه دخالت در فرآیند انتخابات آتی ــ مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ــ منع کرد.

متن کامل بخشنامه وزیر نفت به‌شرح ذیل است:

قائم‌مقام، معاونان و مشاوران محترم

شرکت‌های اصلی و فرعی تابع وزارت نفت

دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی

دیگر واحدهای مستقل

باتوجه به نزدیک شدن زمان انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و به‌منظور پرهیز از هرگونه شائبه دخالت و تأثیرگذاری در فرآیند انتخابات، نکات زیر برای رعایت دقیق به همه شرکت‌های اصلی و فرعی و واحدهای تابعه وزارتخانه ابلاغ می‌گردد. بدیهی است با متخلفین برابر قانون و مطابق مقرارات اداری برخورد خواهد شد:

۱ ــ مطابق قانون، هرگونه استفاده از امکانات دولتی و یا شرکتی به‌نفع و یا علیه هریک از نامزدهای انتخابات ممنوع است و واحدهای بازرسی داخلی صنعت نفت موظف به نظارت دقیق بر این امر می‌باشند.

۲ ــ مدیر یا مدیرانی که به‌دلیل تعلقات سیاسی، جناحی و قومی نمی‌توانند در موسم انتخابات رعایت بی‌طرفی نمایند به‌نحوی که با موضع‌گیری و دخالت خود در فرآیند انتخابات تأثیرگذار می‌شوند باید سریعاً از سمت خود مستعفی و یا جابه‌جا شوند تا شأن و منزلت صنعت نفت از شائبه دخالت در انتخابات صیانت گردد.

۳ــ تا زمان برگزاری انتخابات حتی المقدور از تغییر و جابه‌جایی مدیران به‌ویژه در سطوح استان‌ها و شهرستان جز در موارد ضروری و اجتناب ناپذیر مانند بازنشستگی و یا استعفای مدیران پیشین، جداً پرهیز گردد. لذا در این بازه زمانی هرگونه تغییر و جابه‌جایی مدیران یادشده باید با رعایت سلسله مراتب اداری و پس از کسب موافقت وزیر نفت صورت گیرد.

علاوه بر تغییرات مدیریتی در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، برخی رسانه‌های محلی خوزستان، از “دیدار یک چهره نفتی منتسب به دفتر عالی‌ترین مدیر این شرکت با آیت الله هاشمی و رئیس دولت اصلاحات خبر داده‌اند.

* * زمان‌های مربوط به احکام انتصاب در این گزارش مربوط به زمان انتشار خبر انتصابات در سایت رسمی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است.

درباره نویسنده

10978مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی