هیچ کس مسئولیت رها شدن پسماندهای عفونی در شهر را به گردن نمی گیرد! + تصاویر

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/ سعید مرادی: در ابتدای جاده تلبزان انبوهی از ضایعات عفونی و لوله های آزمایشگاهی مشاهده می شود که افرادی با حمل این پسماندها و آتش زدن آن باعث به مخاطره افتادن سلامت مردم و محیط زیست شده اند. یکی از کارشناسان بهداشت و درمان در گفتگو با سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان در ارتباط با آتش زدن پسماندهای عفونی و آزمایشگاهی گفت: بیمارستان ها مجهز به دستگاه امحاء پسماندها هستند و بعید می دانم این مسئله ربطی به بیمارستان های شهرستان داشته باشد وی ادامه داد: زباله های عفونی در صورتی که به درستی دفع نشوند، نوعی تهدید مستقیم و فوری برای سلامت افراد جامعه هستند.

اغلب موارد، مقدار بسیاری از زباله های دفع شده عفونی و بیمارستانی به عنوان عوامل بیماری زا محسوب می شوند و اگر به درستی دفع نشوند، در محلی که دفع شده اند باقی می مانند و زمین و آب آن منطقه را آلوده می کنند و ممکن است هر نوع محصول کشاورزی که از آن زمین به عمل می آید نیز تحت تاثیر این آلودگی قرار بگیرد. وی ادامه داد:

البته دفع این زباله ها اثرات غیرمستقیمی نیز بر سلامت افراد جامعه دارد. زباله های عفونی غیر بهداشتی دفع شده، پس از مدتی می توانند ( از طریق آب و هوا و خاک) خود را به بافت های موجودات زنده و حیوانات و یا انسان های دیگر برسانند و باعث بیماری های مختلف شود. دکتر دهقان رییس نظام پزشکی مسجدسلیمان در گفتگو با سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان گفت: این مسئله توسط نماینده نظام پزشکی، بهداشت محیط مرکز بهداشت و اداره محیط زیست شهرستان در حال پیگیری ست. وی ادامه داد: زباله های مطب های خصوصی و آزمایشگاه ها توسط یگ پیمانکار ابتدا در دستگاههای بیمارستانی غیر عفونی و بعد معدوم می شوند. ما به جد این مسئله را پیگیری و نتیجه را در اختیار مردم خواهیم گذاشت.

مهندس نجاتی رییس اداره محیط زیست مسجدسلیمان در گفتگو با سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان گفت: در این رابطه نامه ای به سازمان نظام پزشکی مسجدسلیمان نوشته ایم و پیگیر این مسئله هستیم.وی گفت طبق قوانین مسئولیت جمع آوری، ساماندهی و مدیریت پس ماندها با تولید کننده است وآن ها مؤظف هستند پس ماندهای عفونی را به عادی تبدیل و امحاء کنند. وی ادامه داد: بیمارستان های شهرستان مجهز به دستگاه امحاء هستند و در این رابطه مشکلی وجود ندارند مشکل پسماندهای مطب ها و کلینیک هاست که در جلسه ای با حضور مسئولین نظام پزشکی، بهداشت و پیمانکار قرار شد پس ماندهای مطب ها نیز در بیمارستان غیر عفونی و بی خطر سازی و بعد پیمانکار آن را امحا کند البته مشکلاتی در رابطه با مبلغ قرار داد بین پیمانکار و مطب ها وجود دارد

رییس اداره محیط زیست ادامه داد: قطعاً اداره محیط زیست شاکی این پرونده است و این مسئله را پیگیری خواهد کرد. خبرنگار ما در تماسی با نایب فدایی رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی شهرستان مسجدسلیمان در این رابطه از وی سؤال کرد وی گفت: وظیفه جمع آوری زباله ها به عهده ی مرکز بهداشت نیست وظیفه ی ما نظارت است. وی اظهار کرد: معمولاً در دیگر شهرها این کار توسط شهرداری ها انجام می شود و ادامه داد: این اتفاق توسط یک فرد ناشناس انجام شده که اگر متوجه شویم چه کسی ست پیگرد قانونی خواهد داشت و به مراجع ذیصلاح تحویل خواهیم داد.

اسفندیار صالحی پور رییس روابط عمومی شهرداری مسجدسلیمان نیز در گفتگو با سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان داشتیم در پاسخ به سؤالی که از ایشان پرسیدیم آیا امحاء زباله های عفونی جز وظایف شهرداری ست گفتند؟: به هیچ وجه این مسئله جزء وظایف شهرداری نیست، با این حال در جلسه روز گذشته شهردار محترم با رییس اداره محیط زیست قرار شد برای مدتی محدود شهرداری همکاری کند تا پیمانکار جمع آوری زباله توسط نظام پزشکی تعیین وضعیت شود…

به گزارش سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان مدتی پیش انبوهی از زباله های عفونی در ابتدای جاده تلبزان و نزدیک جاده به صورت غیر کارشناسی ریخته و آتش زده شد. در بازدید خبرنگار ما انبوهی از زباله های عفونی و لوله های آزمایشگاهی در آن مکان مشاهده گردید. این در حالی ست که فاصله آن تا شهر حدود ۱۰۰۰ متر می باشد.

انتظار می رود مسئولین محترم بهداشت و درمان شهرستان، اداره محیط زیست، نظام پزشکی و… به جد این مسئله را پیگیری و با کسانی که سلامت مردم و محیط زیست را به مخاطره انداخته اند برخورد کنند چرا که اذهان عمومی منتظر شنیدن گزارش، پیگیری و نحوه برخورد با متخلفین می باشند. در غیر این صورت از دادستان محترم شهرستان به عنوان مدعی العموم درخواست می کنیم به این مسئله ورود نمایند.

 IMG_7976

IMG_7984

IMG_7978

درباره نویسنده

11265مطلب نوشته است .

One Comment on “هیچ کس مسئولیت رها شدن پسماندهای عفونی در شهر را به گردن نمی گیرد! + تصاویر”

  • دوست wrote on ۱ آبان, ۱۳۹۳, ۴:۱۵

    سلام اقای مرادی جای تعجب نیست که اگر به جای این مطلب در مورد یکی از اعضای شورای شهر و یا یک مسئول دیگر می نوشتید چقدر کامنت می گذاشتند اما در مورد مطلب به این مهمی کسی حتی یک پیام هم نمی گذارد افرین به همشهریانمان.
    به هر حال شما را به خاطر مطرح نمودن این مشکل و یا به بیانی این فاجعه ارج می گذارم و از شما تمنا می کنم تا جایی که برایتان امکان دارد پیگیر این موضوع باشید
    با صداقت و احترام خاص از خدای متعال تقاضا می کنم شما و خانوادتان را سربلند و پیروز نگه دارد.شرمنده که نمی توانم در این راه کمکتان کنم با تشکر

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 رویش زاگرس. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی